rozwiń zwiń

Kalendarz wydarzeń literackich: kwiecień 2024

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
01.04.2024

Zima odeszła chyba na dobre, a wiosenne ożywienie widać też w świecie literackich targów i festiwali. Najciekawsze wydarzenia organizowane z myślą o miłośnikach czytania jak co miesiąc zebrałem dla was w kalendarzu wydarzeń literackich. Sprawdźcie, co dzieje się w waszej okolicy!

Kalendarz wydarzeń literackich: kwiecień 2024

Wydarzenia literackie: kwiecień 2024

------

Kwiecień w Krakowskim Forum Kultury
Gdzie? Kraków
Kiedy? Cały kwiecień

„Przy Mikołajskiej 2 znów coś nowego!”, zachęcają przedstawiciele Krakowskiego Forum Kultury.

W kwietniu KFK zaprasza na kurs „Akademia Architektury dla dorosłych – spacery ze szkicownikiem”. Nie trzeba umieć rysować, by dowiedzieć się czegoś nowego o opatrzonych krakowskich zabytkach. Do ulubionych zajęć dla rodzin dołączają nadzwyczajne wiosenne warsztaty hafciarskie. W Towarzystwie Dobrej Książki będzie można podyskutować o comfort books na przykładzie Fotografa utraconych wspomnień Sanaki Hiiragi, a bohaterem kolejnego spotkania Poetyckiego Uniwersytetu Piwnicy pod Baranami, wzbogaconego występem Kamili Klimczak, będzie Stanisław Barańczak.

Szczegółowy harmonogram znajdziecie poniżej:

  • 1 IV, 9.00–17.00: Jarmark odpustowy Emaus przy Błoniach
  • 2–4 IV, 10.00-17.00: Debiuty Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Kluzy w Krakowie – wystawa
  • 2 IV, 17.00: Muzyczne powitanie wiosny. Koncert chóru Hejnał
  • 3 IV (start), 17.00–21.00: Kurs flamenco – edycja wiosenna
  • 3, 10, 17, 24 IV, 18.00–19.30: Chór (nie)śpiewających
  • 4, 11, 18, 25 IV, 15.00–16.00: W południowych rytmach. Zajęcia taneczno-ruchowe dla seniorek
  • 6 IV, 10.00–11.00 i 11.30–12.30: Kreatywna Plastyka (3–5 lat i 6–7 lat): Wiosenne doniczki
  • 9 IV (start), 17.30–19.30: Akademia Architektury dla dorosłych – spacery ze szkicownikiem (kurs)
  • 10 IV, 18.00–20.00: PAPIER–KSIĄŻKA–DESIGN: Papierowe lampy
  • 11 IV, 18.30: Diugoń i inne. Wystawa fotografii podwodnej Ewy Augustyniak – wernisaż
  • 12–18 IV, 10.00–17.00: Diugoń i inne. Wystawa fotografii podwodnej Ewy Augustyniak
  • 12 IV, 19.00–20.30: Feria de Abril. Wieczór flamenco
  • 13 IV, 10.00–11.00: Rodzinne muzykowanie (2–4 lata)
  • 13 IV, 11.00–13.00: Rodzinne warsztaty w KFK: Wiosenny haft na torbach
  • 15 IV, 18.00–19.30: Poetycki Uniwersytet Piwnicy pod Baranami: Stanisław Barańczak
  • 17 IV, 18.00–20.00: Kulturalny Babiniec: Tworzymy boho lustra
  • 18 IV, 18.00–19.30: Operowo-operetkowy salon młodych. Małgorzata Ratajczak zaprasza
  • 19 IV, 18.00–19.30: Towarzystwo Dobrej Książki: Fotograf utraconych wspomnień Sanaki Hiiragi
  • 20 IV, 10.00–11.00 i 11.30–12.30: Kreatywna Plastyka (3–5 lat i 6–7 lat): Kwiatowe lampiony
  • 20 IV, 10.00–11.00: Logorytmika (1–5 lat)
  • 27 IV, 11.00–12.30: Animacyjne czytanki: Czerwony Kapturek | Warsztaty kreatywne: Wilcze maski

Zerknijcie do kalendarza Krakowskiego Forum Kultury.

------

Warszawskie Targi Fantastyki
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 6–7 kwietnia

Targi Fantastyki, jak zaznaczają organizatorzy wydarzenia, powstały z myślą o ludziach, którzy kochają fantastykę we wszystkich jej odcieniach i przejawach. To setki fantastycznych stoisk z rękodziełem, książkami, grami bez prądu i innymi wyrobami. To także kreatywni oraz pełni pasji ludzie, dzięki którym impreza szybko ewoluowała, i dziś to o wiele więcej niż targi… 

  • to spotkania z pisarzami, aktorami i ludźmi kultury;
  • to tysiące cosplayerów i otwartych na świat uczestników;
  • to warsztaty, pokazy, strefy tematyczne, gry bez prądu i atrakcje;
  • to pomysł na weekend w towarzystwie rodziny, przyjaciół lub drugiej połówki;
  • to dni pełne fantastyki, których nie można przegapić!

Już 6–7 kwietnia zapraszamy do Centrum Targowo-Konferencyjnego EXPO XXI w Warszawie na Najbardziej Fantastyczne Targi w Polsce.

Na wszystkich Uczestników będzie czekać mnóstwo stoisk Fantastycznych Wystawców, niesamowita atmosfera oraz spotkania autorskie.

Targi Fantastyki to również idealne miejsce, aby zachwycić się nietypowym rękodziełem, poznać trendy w wydawniczym świecie fantastyki oraz spotkać swoich ulubionych twórców i rzemieślników. Na stoiskach Fantastycznych Wystawców będzie można znaleźć każdego rodzaju przedmioty codziennego użytku, artykuły hobbystyczne, książki, gry planszowe, gadżety, biżuterię – wszystko oprószone szczyptą magii.

Bilety dostępne są TUTAJ.

------

Nowa książka: „Wojna” Louis-Ferdinand Céline
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 8 kwietnia

O twórczości i kontrowersjach wokół Louisa-Ferdinanda Céline’a porozmawiają tłumaczka Anna Wasilewska, tłumacz Oskar Hedemann i Piotr Kieżun z Kultury Liberalnej.

Nieznana powieść Louisa-Ferdinanda Céline’a – pisarza, który zasypał przepaść między językiem literackim a mówionym, wielkiego nowatora literatury francuskiej XX wieku, autora m.in. „Podroży do kresu nocy”.

„Wojna”, którą prezentujemy w tłumaczeniu Anny Wasilewskiej, to jedno z ineditów odnalezionych w sierpniu 2022 roku. Rękopisy Celine’a zostały rzekomo skradzione z jego mieszkania przy Montmartrze w 1944 roku, co było powodem rozpaczy pisarza. Historia tajemniczego zaginięcia skrzyni, która zawierała prawie sześć tysięcy stron rękopisów, jest zawiła i byłaby świetnym materiałem na film. „Wojna”, pierwsza z odnalezionych powieści, to brakujące ogniwo między „Podróżą do kresu nocy” (1932) a „Śmiercią na kredyt”. Przywołuje szczątkowo obecny w „Podróży do kresu nocy” epizod rekonwalescencji wachmistrza Ferdinanda w szpitalu. Bez osłonek ukazuje koszmar wojny, epatuje erotyką.

Publikacja książki niemal dziewięćdziesiąt lat od jej powstania wywołała prawdziwą sensację we Francji. Większość krytyków entuzjastycznie wypowiadała się o stylu – wprawdzie miejscami nierównym i rozchwianym, ale już wyrazistym, szorstkim, przenikliwym.

Partnerem spotkania jest Instytut Francuski @institut.francais.varsovie

Anna Wasilewska – romanistka. W latach 1979–2024 pracowała w redakcji „Literatury na Świecie”; od 1993 prowadziła dział literatury francusko- i włoskojęzycznej. Przygotowała lub prowadziła szereg monograficznych numerów poświęconych poszczególnym pisarzom lub zjawiskom literackim. Przekładała utwory m.in. Itala Calvina, Tommasa Landolfiego, Alberta Moravii, Umberta Eco, Daria Fo, Ugo Bettiego, Eduarda de Filippo, Andrei Camilleriego, Carla Emilia Gaddy, Georges’a Pereca, Raymonda Queneau, Maurice’a Blanchota, Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, Jacques’a Derridy, Jeana Geneta, Jeana Echenoza, Michela Leirisa, Jana Potockiego, Alberta Camusa. Pisuje także teksty krytyczne. Mieszka w Warszawie. Wydała tom rozmów: Od Potockiego do Pereca. Pięć rozmów o literaturze francuskiej.

Oskar Hedemann – romanista, tłumacz symultaniczny, konsekutywny, tłumacz przysięgły, tłumacz literatury francuskiej, m.in. Céline’a właśnie. Starszy wykładowca języka francuskiego na UJ oraz w JCJ – Jagiellońskim Centrum Językowym.

Piotr Kieżun – szef działu recenzji książkowych w tygodniku „Kultura Liberalna”. Studiował socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2008–2015 pracował w Instytucie Książki. Pisze o francuskiej kulturze i społeczeństwie, zajmuje się związkami literatury i polityki w XX wieku. Publikował również w „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Res Publice Nowej” i „Le Magazine Littéraire”.

Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia o godzinie 19.00 w foyer mokotowskiego Nowego Teatru.

------

XXIX Targi Wydawców Katolickich
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 11–14 kwietnia

W dniach 11–14 kwietnia 2024 r. odbędą się XXIX Targi Wydawców Katolickich w Warszawie.

Podczas poprzedniej edycji tego – jak podkreślają organizatorzy – unikalnego w skali Polski oraz Europy wydarzenia swoją ofertę zaprezentowało blisko 120 wystawców, a Targi odwiedziło blisko 37 tys. osób.

Tegoroczne targi stanowić będą premierowy element drugiej odsłony projektu „OTWK 2023, 2024, 2025 – w drodze do 30-lecia organizacji wydarzeń promujących czytelnictwo książek o tematyce religijnej”, który SWK realizuje w ramach programu MKiDN Promocja czytelnictwa.

Wszystkich czytelników książek o tematyce religijnej zapraszamy do uczestnictwa w tegorocznym Święcie Dobrej Książki, które ponownie zagości w Arkadach Kubickiego – Zamku Królewskim w Warszawie-Muzeum.

Na odwiedzających czeka moc atrakcji:

  • spotkania autorskie
  • promocje książkowe
  • Nagroda FENIKS 2024 i Mały FENIKS 2024 
  • dyskusje panelowe
  • pokazy filmowe
  • wystawy tematyczne

Wszystkie materiały targowe, formularze zgłoszeniowe i inne informacje znajdują się na stronie swk.pl.

------

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze
Gdzie? Toruń
Kiedy? 17–21 kwietnia

3. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze to pięć ekscytujących dni, które wypełnią: spotkania z czołowymi autorami kryminalnymi, prelekcje przygotowane przez specjalistów, panele dyskusyjne (także z udziałem publiczności), warsztaty literackie (również dla dzieci i młodzieży) oraz premierowe prezentacje nowości wydawniczych.

W trakcie Festiwalu ogólnopolskie premiery i prapremiery swoich nowych powieści będą mieli: Marek Krajewski, Marta Matyszczak, Robert Małecki i Mieczysław Gorzka. Toruń odwiedzą też mistrzowie i mistrzynie literatury kryminalnej i sensacyjnej: Mariusz Czubaj, Zygmunt Miłoszewski, Anna Kańtoch, Julia Łapińska, Maciej Siembieda, Ryszard Ćwirlej i Przemysław Semczuk. Goście spotkają się ze znakomitym reportażystą Jackiem Hołubem.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Åsa Larsson, szwedzka pisarka, której kryminały czyta cały świat. Partnerem tego wydarzenia jest Wydawnictwo Literackie.

Organizatorzy zaznaczają: „Jednak tym, na co czekamy najbardziej, jest gala wręczenia Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego Kryminalny Debiut Roku 2023”.

O ten laur zawalczy troje nominowanych:

  • Andrzej Graul, nominowany za powieść „Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy” (Wydawnictwo GlowBook)
  • Przemysław Kowalewski, nominowany za powieść „Kozioł” (Wydawnictwo Filia)
  • Aleksandra Śmigielska, nominowana za powieść „Oszustka” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)

Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma 25 tys. złotych oraz pamiątkową statuetkę.

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST BEZPŁATNY.

------

Festiwal literacki „Na pograniczu kultur” | Targi Książki w Białymstoku
Gdzie? Białystok
Kiedy? 19–21 kwietnia

Fundacja Sąsiedzi od 2010 roku cyklicznie organizuje największą imprezę czytelniczą północno-wschodniej Polski – Festiwal literacki „Na pograniczu kultur”. To wydarzenie o charakterze edukacyjnym, nastawione na promocję literatury i czytelnictwa w województwie podlaskim, a także popularyzację twórczości autorów związanych z regionem oraz rozpowszechnianie publikacji wydanych w województwie podlaskim.

„W dobie zanikającej kultury słowa pisanego pokazujemy, że to właśnie książka jest ogniwem, które potrafi łączyć pokolenia”, przekonują organizatorzy.

W ramach festiwalu organizowane są m.in. bezpłatne warsztaty literackie, warsztaty pisania, gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych, prezentacje nowości wydawniczych oraz wystawy. Największym zainteresowaniem czytelników cieszą się bezpośrednie spotkania z autorami i autorkami książek.

Festiwalowi towarzyszą Międzynarodowe Targi Książki. Co roku odwiedza je około 90 czołowych wydawnictw z całej Polski. Wśród nich znajdują się m.in. wydawnictwa belerystyczne, językowe, naukowe i popularnonaukowe oraz dziecięce. Oprócz sprzedaży książek, na stoiskach organizowane są również spotkania autorskie z możliwością zdobycia autografów ulubionych twórców. Imprezę rokrocznie odwiedza ponad 20 tysięcy osób. Szeroka oferta tematyczna poszczególnych wydawnictw przyciąga osoby w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Dzięki temu impreza na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych północno-wschodniej Polski.

Głównym celem Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku jest upowszechnianie literatury i czytelnictwa w województwie podlaskim, popularyzacja twórczości autorów związanych z regionem oraz promocja publikacji wydanych w województwie podlaskim.

------

Miejsce książki w internecie. Spotkanie z Ewą Cieślik
Gdzie? Sopot
Kiedy? 26 kwietnia

Przedstawiciele Sopoteki zapraszają na spotkanie z Ewą Cieślik, naczelną największego w Polsce portalu książkowego – Lubimyczytać, z którą porozmawiają o miejscu książki w internecie. O tym, jak działa znany portal, jakie treści są lepiej przyjmowane przez odbiorców i co zmieniło się w opisywaniu książek przez lata działalności Lubimyczytać. „Jeżeli jesteście ciekawi, na co powinni zwracać uwagę wszyscy, którzy zajmują się pisaniem recenzji, i jak książkowe hobby zamienić w pracę, zapraszamy do Sopoteki 26 kwietnia o 18.00”, zachęcają organizatorzy. Wstęp wolny.

Spotkanie z Ewą Cieślik jest trzecim ze spotkań w ramach projektu #czytam.

W projekcie chcemy zaprosić uczestników do udziału w spotkaniach, które przyjmą formę teoretyczną i warsztatową. W spotkaniach ze specjalistami popularnych mediów społecznościowych oraz współtwórcami internetowych portali książkowych chcemy stworzyć przestrzeń do rozwoju własnych zainteresowań. Chcemy, aby uczestnicy projektu dołączyli do grupy, która świadomie i twórczo promuje czytelnictwo w sieci. Projekt jest finansowany ze środków miasta Sopotu.

Ewa Cieślik – koordynatorka redakcji Lubimyczytać. Z wykształcenia historyczka sztuki, mająca 14-letnie doświadczenie w pracy w kulturze. Pisze, redaguje i promuje. Pasjonatka słowa, wielbicielka obrazu, entuzjastka rozmów z ciekawymi ludźmi.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie TUTAJ.

------

SLAVNI — konwent kultury rodzimej
Gdzie? Chorzów
Kiedy? 27–28 kwietnia

W dniach 27–28 kwietnia 2024 roku odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z literaturą słowiańską i rodzimą. Organizowany przez ISAP — Słowiańska Agencja Prasowa oraz Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Słowiańskiej JAWIA, konwent ma na celu promocję oraz odkrywanie bogactwa historii i mitologii słowiańskiej, nordyckiej, celtyckiej, germańskiej oraz słowiańskiej kultury ludowej.

Wydarzenie odbędzie się w malowniczym otoczeniu Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, które zapewni idealną atmosferę dla wszystkich miłośników kultury rodzimej. W programie czekają na uczestników liczne atrakcje, między innymi jarmark z ponad 40 wystawcami, przegląd muzyczny zespołów w ramach konkursu SLAVNI — złoty róg kultury 2024 oraz oficjalne wręczenie wyróżnień w plebiscycie SLAVNI — złoty płomień kultury 2024.

Ponadto uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić osadę słowiańską, wziąć udział w turniejach łuczniczych dla dorosłych i dzieci, spotkaniach autorskich, wykładach, prelekcjach, warsztatach rękodzielniczych, panelach dyskusyjnych oraz grze terenowej.

Aby wziąć udział w konwencie SLAVNI 2024, należy zakupić bilet wstępu na teren Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Bilety dostępne są w muzealnych kasach, natomiast warto zakupić je online, aby uniknąć kolejek.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AleksandraK 01.04.2024 16:55
Czytelniczka

Ładny prima aprilis na początku 😁 (chyba że te lekcje flamenco to tak na poważnie  😅 )

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński 01.04.2024 11:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post